Haber

Tunus’ta başlayan 2. Arap Medya Konferansı’nda dijital hegemonya konusu tartışılıyor.

Arap Devletleri Yayın Birliği (ASBU) tarafından düzenlenen 2. Arap Medya Konferansı Tunus’ta başladı.

Tunus Kültür Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, “Arap Dünyasında Küresel Dijital Hegemonya ve Bununla Yüzleşme Yolları” sloganıyla düzenlenen konferansın açılışında Kültür İşleri Bakanı Hayat el-Kermazi konuştu.

Kermazi, dijital hegemonyanın Arap basın çalışanlarına becerilerini geliştirmeleri ve sosyal medyayı aktif kullanmaları için eğitimler verilerek aşılması gerektiğini belirtti.

Dijitalleşmenin olumsuz etkilerinden korunmayı kolaylaştıran mevzuat geliştirmenin önemine işaret eden Kermazi, siber güvenlik alanında ortak bir vizyon belirleyerek, farklı yaş gruplarını ve özellikle çocukları etkileyen bu tehlikeli hegemonyaya karşı aktif mekanizmaların geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Yarın sona erecek konferansa Cezayir İrtibat Bakanı Muhammed Busuleymani, Filistin Enformasyon Bakanı Muhammed Salih bin İsa ve Suudi Arabistan’ın Tunus Büyükelçisi Abdulaziz bin Ali es-Saqr başta olmak üzere çok sayıda büyükelçinin yanı sıra medya uzmanları katılacak.

Arap Birliği’nin 15 Ekim 1955’te aldığı kararla kurulan ve 1969’da faaliyetlerine başlayan ASBU’nun merkezi Tunus’ta bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu