Ekonomi

Portekiz’de oturma izni başvurusu kaldırıldı

Portekiz’de gayrimenkul satın alan ve yatırım yapan yabancılara oturma izni verilmesini öngören Golden Visa uygulaması kaldırılmıştır.

Ülkede son yıllarda emlak fiyatlarında yaşanan büyük artışı ve Portekizlilerin tepkilerini dikkate alan sol hükümet, Golden Visa uygulamasına son verdi ve kırsal alanlar dışında turistlere kiralamak için kullanılan dairelere yeni ruhsat verilmemesi için önlem aldı. alanlar.

Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla ilgili açıklama yapan Başbakan Antonio Costa, emlak dairesindeki spekülasyonlara karşı çabalarının süreceğini söyledi.

AB ÜLKELERİ ARASINDA UYGULAMAYI DURDURAN İKİNCİ ÜLKE

Portekiz, İrlanda’nın ardından Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında Golden Visa uygulamasını sonlandıran ikinci ülke oldu.

10 YILDA 6 MİLYAR 754 MİLYON AVRO GELİR ULAŞTI

Ekim 2012’den bu yana gayrimenkul satın alan ve yatırım yapan yabancılara oturma izni verilmesini öngören Golden Visa uygulaması sayesinde ülkedeki kayıtlara göre son 10 yılda 6 milyar 754 milyon Euro gelir elde edildi.

GOLDEN VISA’DAN KAÇ KİŞİ FAYDALANMIŞTIR?

Yabancılar Bürosu verilerine göre 11 bin 535 yabancı uyruklu ve bunların 20 bine yakın aile ferdi, AB dışından gelenlere verilen Golden Visa’yı aldı.

530 KİŞİ TÜRKİYE’DEN FAYDALANACAK

Golden Visa’yı en çok Çin’den gelenler (5 binden fazla) alırken, Türkiye’den 530’un üzerinde kişinin bu haktan yararlandığı paylaşıldı.

Golden Visa programı 1 Ocak 2022’de bazı değişikliklerle sadece ülkenin iç kesimlerinde veya Madeira ve Azorlar’da gayrimenkul alımı ile sonlandırıldı ve minimum yatırım büyüklüğü 1 milyon euro’dan 1.5 milyon euro’ya çıkarıldı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu